• Home
  • Blog
  • Building
  • Závěry posudku odtajněny! Vím, kdo otrávil řeku Bečvu, oznámil znalec

Závěry posudku odtajněny! Vím, kdo otrávil řeku Bečvu, oznámil znalec

Řeku Bečvu na Zlínsku otrávily loni v září kyanidy, které vytekly z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Podle informací MF Dnes to vyplývá ze znaleckého posudku, který si policie nechala vypracovat. Hlavní podezření padá na firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, které areál patří a provozuje zde i čistírnu odpadních vod. Jak znalec TN.cz přiznal, věří, že našel viníka a nashromážděné důkazy policii pomohou.

Za úhyn 40 tun ryb v řece Bečvě může otrava kyanidy z areálu bývalé Tesly Rožnov. Kontaminovaná voda tekla kanálem rovnou do řeky v městské části Valašského Meziříčí Juřinka a ne do speciálních lagun, které v areálu jsou, informuje MF Dnes.

Do řeky má ústit stará kanalizace, která vznikla ještě za socialismu v dobách, kdy v areálu fungovala tehdejší Tesla. Nyní je zde řada průmyslových podniků a nájemců, kteří své odpadní vody – mimo jiné kyanidové – vypouští do čistírny. Právě ta se měla o likvidaci chemikálií postarat.

Podle všeho ale voda neskončila ve dvou lagunách, které měly k tomu sloužit a jsou vzdálené od čistírny vzdušnou čarou 800 metrů.

Redakce TN.cz se opakovaně snažila získat vyjádření společnosti Energoaqua, telefon, který má na internetových stránkách, ale nikdo nezvedal a nikdo nereagoval ani na email. Podle webu Novinky.cz o dalším postupu v úterý odpoledne jednalo vedení společnosti.

Policie zatím závěry znalce v rukou nemá. “Čekáme na doručení znaleckého posudku, který vyšetřovatel následně prostuduje a teprve poté se k němu můžeme relevantně vyjádřit,” sdělil na dotaz TN.cz mluvčí Petr Jaroš.

Posudek pro policii vypracoval soudní znalec Jiří Klicpera, který ho v pondělí odeslal kriminalistům. Ten v březnu požádal o prodloužení lhůty k jeho vyhotovení. Předchozí termín uplynul v prosinci.

Vypracování posudku podle znalce ztížila zejména pandemie, která se ho osobně dotkla a zkomplikovala mu práci. “Čekali jsme i na příhodné podmínky k provedení vyšetřovacího pokusu a objevovaly se stále nové a nové záležitosti a důkazy,” vysvětlil TN.cz. “Přes to všechno myslím, že jsem posudek odvedl v řádném termínu,” dodal s tím, že obvykle dostávají znalci více času.

Sám je s výsledkem svého bádání spokojený a věří, že se mu podařilo najít viníka a důkazy, které nashromáždil, policii pomohou.  “Musím udělat posudek takový, jaký má být… Musí být technicky a odborně správně – od toho je to znalecký posudek,” zakončil s tím, že nyní už jsou další kroky na policii, potažmo na soudu.

Jaký trest hrozí za otravu řeky, se dozvíte zde:

Read More

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google

Leave A Reply