• Home
  • Blog
  • Building
  • Pred parlamentom stále protestuje pár ľudí. Kovařík dal preveriť postup polície

Pred parlamentom stále protestuje pár ľudí. Kovařík dal preveriť postup polície

Nespokojní občania protestujúci proti opatreniam vlády na boj s pandémiou zotrvávajú pred budovou Národnej rady.

​Priebeh piatkového zhromaždenia je už pokojnejší, účastníci viac neblokujú vchod do budovy parlamentu. Na mieste je naďalej polícia, situáciu monitoruje. Počty protestujúcich klesli na niekoľko desiatok.

Viacerí predstavitelia opozície, najmä ĽSNS a nezaradení poslanci okolo Milana Mazureka, aj popoludní viackrát prišli pred ľudí a vyjadrili im podporu.

Policajný prezident Peter Kovařík dal vykonať kontrolu, či polícia zvládla dav, nepodcenila situáciu a vykonala dostatočné bezpečnostné opatrenia. 

“Som v kontakte s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru v Bratislave, ktoré má v kompetencii dohliadať na verejný poriadok na zhromaždení. Vyhodnotíme situáciu a potom budeme vedieť odpovedať, či došlo k neočakávaným aktivitám protestujúcich, ktoré polícia mala alebo nemala pod kontrolou. Nebudem vychádzať zo záverov politikov, ale z kontroly, ktorá je na to určená,” píše v stanovisku Kovařík. Prejavy protestujúcich vníma prostredníctvom médií, keďže je na ceste na dovolenku a šoféruje.


Polícia bola nútená použiť slzotvorný plyn.

Snímka: TASR – Pavel Neubauer

​Protest sa začal v piatok ráno, keď sa pred parlamentom zišli stovky ľudí odmietajúcich vládne opatrenia aj očkovanie. Žiadajú, aby parlament odmietol novelu, podľa ktorej by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz.

Dav sa dostal až pred dvere parlamentu, niekoľko hodín vchod blokoval. Neskôr ťažkoodenci ľudí postupne vytlačili spred budovy. Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) hovorí o fatálnom zlyhaní polície a policajného prezidenta Petra Kovaříka.

Bratislavskí krajskí policajti krátko pred poludním v stanovisku označili protest ako “náhodné zhromaždenie väčšieho množstva ľudí”.

Bratislavské Staré Mesto však uviedlo, že protest bol dopredu ohlásený, napriek tomu ho označilo za protizákonný, keďže zhromaždenie sa malo konať na Zámockej ulici pri hradnom múre, aby bola zachovaná 50-metrová vzdialenosť od budovy parlamentu.

Read More

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google

Leave A Reply