• Home
  • Blog
  • Building
  • Francouz vylepil na billboardy karikaturu Macrona jako Hitlera. Prezident ho žaluje

Francouz vylepil na billboardy karikaturu Macrona jako Hitlera. Prezident ho žaluje

Majitel reklamní agentury Michel-Ange Flori se rozhodl použít několik ze svých billboardů k tomu, co nazývá cvičením v politické satiře – zveřejnil upravený snímek francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s knírkem, patkou a v uniformě nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Prezidentovi právníci na něj podali trestní oznámení.

Podle nich je zobrazení veřejnou urážkou. Samostatné oznámení podala i prezidentova strana Republika v pohybu (REM). Flori uvedl, že jej už ve věci kontaktovala policie.

Neobvyklý případ se změnil ve zkoušku toho, kde má Francie hranici mezi svobodou projevu a urážkou. To rezonuje zejména v zemi, kde satirický časopis Charlie Hebdo publikuje karikatury muslimského proroka Mohameda, které většina muslimů považuje za rouhačské. 

Za právo časopisu svobodně publikovat se opakovaně postavili i představitelé státu. Emmanuel Macron v minulosti veřejně prohlásil, že každý má právo se rouhat, kritizovat i karikovat jakékoli náboženství.

Flori polepil billboardy Macronovou karikaturou v reakci na covidový zákon, který stanovil povinnost prokázat se zdravotním pasem při návštěvě kin, muzeí, sportovišť a všech míst, kde je více než 50 lidí. Od srpna bude stejná povinnost platit i v restauracích či nákupních centrech.

Jen satira, tvrdí podnikatel

Podle Floriho, který plakáty vylepil v departementu Var na jihu Francie, se většina země postavila za satirický časopis. “Ale když jde o utahování si z prezidenta tím, že ho zobrazím jako diktátora, pak je to rouhání a nepřijatelné,” postěžoval si.

Macronův právník Jean Ennochi uvedl, že trestní oznámení byla podána za Macrona osobně, nikoli v rámci jeho oficiálního úřadu “kvůli urážlivé povaze srovnání prezidenta republiky s Adolfem Hitlerem”. Zástupce Macronovy strany uvedl, že strana podala samostatnou stížnost kvůli urážce a podněcování k nenávisti.

“Vůbec jsem nečekal, že by prezident podal stížnost proti občanovi Francie,” reagoval Flori. “Karikuji. Lidem se to může, nebo nemusí líbit, ale vyjde to nastejno, karikatura zůstane karikaturou,” dodal.

VIDEO: Video z útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo.

Video:

Read More

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google

Leave A Reply